Hakkımızda

Honda Türkiye A.Ş.’nin ilk yetkili bayilerinden “Yazeks Honda Plaza” 1993 yılında kurulmuş olup 2011 Eylül ayında kapanma kararı almıştır. Müşterilerimizin memnuniyeti bizim için en önemli ilkedir. Bu ilkemizden hareketle 2012 yılı başında 'Honda Özel Servisi' olarak 'Şişli - Dolapdere'de hizmete başladık.

Deneyimli ustalarımız siz değerli müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Müşterilerimiz Honda modelleri için periyodik bakımdan fren balata ve disk değişimine, triger setinden debriyaj seti değişimine kadar tüm işlemleri özel servisimizde garantili olarak yaptırabilirler.

 

Müşterilerine hizmet etmek isteyen ve onların memnuniyetlerini her şeyin üstünde tutan bir firma olarak amacımız; kaliteli, güvenilir bir hizmet sunmaktır. Servisimizin sıkça tercih edilir olmasındaki temel etken; müşterilerimizin arabalarının bakımını ihmal etmeden yapıyor ve gerekli hassasiyetleri gösteriyor olmamızdır.

 

 

 

Güvenilirliği ilke edinmiş bir servis olarak; uzun araç ömrü ve müşterilerimizin sürüş keyfini göz ardı etmeden çalışmak en büyük gayemizdir. Müşterilerimiz arabalarını gönül rahatlığıyla bize emanet ederler, araçları güvenli bir şekilde muhafaza edilir ve talepleri üzerine tekrar kullanımlarına sunulur.

İnsanlara saygı duymak ve herkese eşit davranmak temel ilkemizdir. Her gün müşterilerimize “nasıl daha fazla hizmet verebilirim” düşüncesiyle çalışıp; sürekli kendini yenileyen, yaratıcı düşünen ve sorumluluklarının bilincinde olarak hareket eden bir kuruluşuz.

Servisimizde randevulu hizmet verilmektedir, 0212 231 38 52 numaralı telefonumuzdan dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Vizyonumuz

'Kalite ve Güvenilirlik' ilkesiyle müşterilerimize faydalı ürün ve hizmetleri sunmak.


Misyonumuz

Bilgisayar Sistemleri ile arıza analizi yapmak.
Periyodik bakım ve onarımları, kaliteden ödün vermeden sunmak.
Teknolojiye uygun ekipmanlarla tam bir kontrol sağlamak.

 

Değerlerimiz

Müşteri memnuniyeti - Dürüstlük - Yenilikçi anlayış - Disiplin ve Sorumluluk